Příjímací řízení

INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ 2023/2024


Ve školním roce 2023/2024 se mění podoba přijímacího řízení. Změny, ke kterým dochází: množství přihlášek, priorita škol, způsob odevzdání a přílohy přihlášky, zmizela povinnost odevzdání zápisového lístku.

 

Přihlášky se podávají od 1. 2. do 20. 2. 2024.

 

Seznámení se systémem, návody, formuláře:

 • Evidence přihlášek bude probíhat přes elektronický systém DIPSY (digitální přihlašovací systém). Ten naleznete přes odkaz: https://www.prihlaskynastredni.cz/, na úvodní straně odkazu je proklik do dipsy.cz, spuštěn bude až 1. 2. 2024.
 • Pod odkazem https://www.prihlaskynastredni.cz/ v sekci „Pro rodiče a žáky“ najdete podrobně rozepsané výhody a nevýhody podání přihlášek jednotlivými způsoby. Ale především jsou zde zveřejněny videonávody, které popisují, jak podat přihlášku plně elektronicky, nebo hybridní cestou (formou tiskopisu bude ještě doplněno). A je zde také video vysvětlující, jak bude pracovat algoritmus při rozřazování žáků.
 • Na stránce https://www.prihlaskynastredni.cz/ naleznete také již řadu formulářů, které se mohou k přihlášce přikládat jako kopie, např. potvrzení zdravotní způsobilosti. Pokud víte, že bude k vybranému oboru potřeba, můžete si již nyní vytisknout, nebo vám vytisknu (stačí napsat, nebo si přijde žák).
 • Kritéria a požadavky k přijímacímu řízení musí ředitelé středních škol zveřejnit nejpozději do 31. ledna. Při elektronickém podání přihlášky se u každé školy objeví, jaké přílohy jsou vyžadovány, kolik se tam hlásilo dětí apod.

 

Možnosti podání přihlášky, včetně příloh:

 • PODAT AŽ 3 PŘIHLÁŠKY, ŠKOLY SEŘADIT DLE PRIROTY (od nejvíce žádané).
 • Plně elektronicky (přes bankovní identitu, identitu občana) – viz videonávod.
 • Hybridní forma – výpis s podporou elektronického systému (elektronické vyplnění a nahrání příloh, odeslání, tisk výpisu, podepsání a jeho odeslání do středních škol, bez příloh, ty již v systému).
 • Tiskopis (ke každému tiskopisu přihlášky všechny kopie, např. 3x posudek, 3x vysvědčení). Přihlášku do systému následně zadá ředitel střední školy.
 • Veškeré přílohy se do elektronického systému nahrávají jako prosté kopie, např. naskenované vysvědčení, posudek, nebo jejich fotografie apod. Doporučuje se, aby dokumenty byly ve formátu pdf. POKUD ŠKOLA POŽADUJE HODNOCENÍ Z PŘEDEŠLÝCH LET A NEMÁTE VYSVĚDČENÍ K DISPOZICI, případně chcete pouze jeden dokument se všemi známkami, tak se na mě prosím obraťte, po jarních prázdninách bych vám vytiskla výpis hodnocení (pro SŠ jednodušší).
 • PORADNA – úprava přijímacího řízení – pokud děti mají z poradny nějakou úpravu k přijímacímu řízení, je nutné také nahrát a v přihlášce v žádostech označit.

 

Žáci, kteří se hlásili i na umělecké školy:

 • Žáci, kteří si podávali přihlášky na střední školy s talentovou zkouškou, zahrnou do priorit i tyto školy a vyplňují tak celkem až pět škol.
 • Žáci, kteří se hlásí pouze na obory s talentovou zkouškou a nebudou již podávat přihlášky na jiné školy, také vyplní elektronicky přihlášku, kde v systému zadají dle priorit umělecké školy (pokud nevyplní, zadá jejich údaje do systému ředitel umělecké školy na prvním místě a školy zadá jako na papírové přihlášce z listopadu).

Další sdělení:

 • Pokud někdo podá přihlášku na jeden maturitní obor a zbylé na učební obory, i tak bude JPZ vykonávat 2x. O místě bude rozhodovat systém (může i 2x na stejné škole).
 • V případě, že se někomu první kolo nepovede a bude se muset účastnit 2. kola, tak se tam zohledňují výsledky JPZ (nelze se tak v 2. kole hlásit na maturitní obor, pokud se v 1. nehlásil na maturitní obor).
 • Výsledky se všichni účastníci přijímacího řízení dozvědí 15. května 2024.
 • Pokud žák nebude chtít nastoupit do systémem určené školy, bude se moci v dané školy vzdát svého místa a přihlásit se do přijímacího řízení kol následujících ve školách, které 2. kolo vypíší.

 

POKUD BUDETE POTŘEBOVAT S ČÍMKOLI POMOCI, PIŠTE, VOLEJTE A PO JARNÍCH PRÁZDNINÁCH BUDU K DISPOZICI VE ŠKOLE každé odpoledne, případně po domluvě ráno, KDYŽ BY NĚKDO POTŘEBOVAL POMOCI S VYPLNĚNÍM, nebo neměl možnost podat elektronicky z domova.

 

Stejně tak, pokud potřebujete nějaké dokumenty naskenovat, ať děti donesou, naskenuji a pošlu třeba na jejich školní email.


Důležité odkazy:

https://www.prihlaskynastredni.cz/

https://www.msmt.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/prijimani-na-stredni-skoly-a-konzervatore

https://www.cermat.cz/aktuality/aktualita/393-jednotna-prijimaci-zkouska-2024

 

Kontakty: Mgr. Eliška Kubů

Mobil: 606 030 344

Email: eliska.kubu@jesenickaskola.cz

Bakaláři         

Přiložené soubory